UWAGA!!!

Od 1 marca 2015 r. zostały wprowadzone nowe karty zgonów. Dotychczasowe są już nieaktualne i nie będą przyjmowane w kanelarii. Nowa karta zgonu potrzebna do pochówku na cmentarzu jest wielkości kartki formatu A4.

Dokumenty potrzebne przy zgłoszeniu pogrzebu

  1. Karta zgonu.
  2. Dokument prolognaty grobu (tzw. opłaty pokładnego na 20 lat za miejsce na cmentarzu).
  3. Zaświadczenie o przyjęciu skaramentu chorych (spowiedź, Komunia Św., namaszczenie) wydane przez kapelana szpitala lub innego duszpasterza.
  4. W przypadku zmarłych, którzy mieszkali poza terenem naszej parafii wymagana jest pisemna zgoda  na pogrzeb z parafii ostatniego miejsca zamieszkania.

Sprawy organizacyjne


Zgłoszenia pogrzebu można dokonać w parafii poza godzinami urzędowania kancelarii.

W kaplicy cmentarnej przed samą uroczystością pogrzebową jak i w czasie Mszy św. nie ma możliwości skorzystania z sakramentu spowiedzi. Jest to możliwe odpowiednio wcześniej w kościele w czasie każdej Mszy św. Należy poinformować o tym rodzinę i zachęcić do wcześniejszego skorzystania z sakramentu pokuty.

Najpiękniejszym darem dla naszych zmarłych jest pełne uczestnictwo we Mszy św. z przyjęciem Komunii Świętej. Mogą to uczynić jedynie osoby będące w stanie łaski uświęcającej. Nie robi się żadnych wyjątków "na ten jeden raz" dla osób uporczywie trwających w grzechu ciężkim, które nie mogą otrzymać sakramentalnego rozgrzeszenia.

Warto pielęgnować piękny zwyczaj zamawiania Mszy Świętych za zmarłego z racji pogrzebu oraz pielęgnować tradycję związaną z modlitwą wypominkową.

Zasady savoir vivre na pogrzebie

Jeden z najczęstszych dylematów na pogrzebie dotyczy odpowiedniego stroju. Oczywiście nie wypada ubrać się krzykliwie, na sportowo czy wyzywająco. Należy zachować pewien umiar, skromność i powagę. Czern jest zarezerwowana jedynie dla najbliższych członków rodziny. pozostali uczestnicy uroczystości pogrzebowej mimo wszystko powinni zachować stonowanie w swoim ubiorze.

W kaplicy cmentarnej bądź w kościele pierwsze miejsca w ławkach zajmuje zawsze najbliższa rodzina. Dopiero za nią pozostali członkowie rodziny, znajomi, koledzy, sąsiedzi, itp. 

Najczęstszym dylematem wśród ludzi jest to, w którym miejscu mają iść z wiązankami. Zachowując przepisy liturgiczne i wszelkie zasady dobrych manier porządek konduktu żałobnego na cmentarz jest następujący: Krzyż; osoby niosące wiązanki, wieńce i kwiaty; (orkiestra); ksiądz przewodniczący uroczystości pogrzebowej; trumna; najbliższa rodzina zmarłej osoby; pozostali wierni. 

Pamiętać trzeba, że cmentarz jest szczególnym miejscem, w którym należy się odpowiednio zachowywać. Nie wypada podczas trwania pogrzebu prowadzić rozmowy, dyskutować czy komentować. Może to zakłócić prawodlowy przebieg liturgii oraz przeszkodzić wiernym w modlitwie.

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Św. Józefa

Adres:
Dworcowa 2
42-480 Poręba
Tel.: 32 677 13 15

Kancelaria czynna:
od wtorku do piątku:
8.30-9.30
16.30-17.30
(zimą 16.00-17.00)
sobota:
8.30-9.30

 


Designed by: GRAFIKOMP