UWAGA!!!
Od 1 marca 2015 r. zostały wprowadzone nowe karty zgonów. Dotychczasowe są już nieaktualne i nie będą przyjmowane w kanelarii. Nowa karta zgonu potrzebna do pochówku na cmentarzu jest wielkości kartki formatu A4.
Dokumenty potrzebne przy zgłoszeniu pogrzebu
- Karta zgonu.
- Dokument prolognaty grobu (tzw. opłaty pokładnego na 20 lat za miejsce na cmentarzu).
- Zaświadczenie o przyjęciu skaramentu chorych (spowiedź, Komunia Św., namaszczenie) wydane przez kapelana szpitala lub innego duszpasterza.
- W przypadku zmarłych, którzy mieszkali poza terenem naszej parafii wymagana jest pisemna zgoda na pogrzeb z parafii ostatniego miejsca zamieszkania.
Sprawy organizacyjne
Zgłoszenia pogrzebu można dokonać w parafii poza godzinami urzędowania kancelarii.
W kaplicy cmentarnej przed samą uroczystością pogrzebową jak i w czasie Mszy św. nie ma możliwości skorzystania z sakramentu spowiedzi. Jest to możliwe odpowiednio wcześniej w kościele w czasie każdej Mszy św. Należy poinformować o tym rodzinę i zachęcić do wcześniejszego skorzystania z sakramentu pokuty.
Najpiękniejszym darem dla naszych zmarłych jest pełne uczestnictwo we Mszy św. z przyjęciem Komunii Świętej. Mogą to uczynić jedynie osoby będące w stanie łaski uświęcającej. Nie robi się żadnych wyjątków "na ten jeden raz" dla osób uporczywie trwających w grzechu ciężkim, które nie mogą otrzymać sakramentalnego rozgrzeszenia.
Warto pielęgnować piękny zwyczaj zamawiania Mszy Świętych za zmarłego z racji pogrzebu oraz pielęgnować tradycję związaną z modlitwą wypominkową.
Zasady savoir vivre na pogrzebie
Jeden z najczęstszych dylematów na pogrzebie dotyczy odpowiedniego stroju. Oczywiście nie wypada ubrać się krzykliwie, na sportowo czy wyzywająco. Należy zachować pewien umiar, skromność i powagę. Czern jest zarezerwowana jedynie dla najbliższych członków rodziny. pozostali uczestnicy uroczystości pogrzebowej mimo wszystko powinni zachować stonowanie w swoim ubiorze.
W kaplicy cmentarnej bądź w kościele pierwsze miejsca w ławkach zajmuje zawsze najbliższa rodzina. Dopiero za nią pozostali członkowie rodziny, znajomi, koledzy, sąsiedzi, itp.
Najczęstszym dylematem wśród ludzi jest to, w którym miejscu mają iść z wiązankami. Zachowując przepisy liturgiczne i wszelkie zasady dobrych manier porządek konduktu żałobnego na cmentarz jest następujący: Krzyż; osoby niosące wiązanki, wieńce i kwiaty; (orkiestra); ksiądz przewodniczący uroczystości pogrzebowej; trumna; najbliższa rodzina zmarłej osoby; pozostali wierni.
Pamiętać trzeba, że cmentarz jest szczególnym miejscem, w którym należy się odpowiednio zachowywać. Nie wypada podczas trwania pogrzebu prowadzić rozmowy, dyskutować czy komentować. Może to zakłócić prawodlowy przebieg liturgii oraz przeszkodzić wiernym w modlitwie.